Kate Middleton ne tür bir kansere yakalandı?

Middleton

Kate Middleton’ın kanser olduğunu açıklamasıyla kamuoyundan uzak kalmış olmasının nedeni açıklığa kavuştu. Fox News, önde gelen onkologların konuya ilişkin teorilerini yazdı: Kolon kanseri veya yumurtalık, rahim veya rahim ağzı kanserlerinden herhangi birisi olasılıklar arasında.

Uzmanlar Kate Middleton’ın tıbbi gizlilik hakkı çerçevesince durumun ayrıntılarını açıklama yükümlülüğü bulunmadığı konusunda hemfikir olsa da bazı doktorlar çok az kişinin detaylarını bildiği hastalığın olası kökenleri hakkında fikirlerini ve teorilerini paylaştı. NYU Langone Tıp Merkezi’nde klinik profesör olan Dr. Marc Siegel, daha önceki mevcut bilgilere dayanarak Prenses’in kanser teşhisinin olası kökenleri hakkında önde gelen kanser doktorlarıyla konuştuğunu söyledi. Siegel’in aktardığına göre Prenses Middleton’un ameliyat ile alınmış bir erken kolon kanserine veya şans eseri bulunmuş yumurtalık, rahim veya rahim ağzı kanserine yakalanmış olması olası.

Chron hastalığı kolon kanserine işaret ediyor olabilir
Önceki yıllarda Middleton’ın sindirim sisteminin iç yüzeyini etkileyen bir kronik inflamatuar bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığına sahip olduğu açıklanmıştı. Siegel, inflamatuar bağırsak hastalıklarının kolon ya da bağırsak kanseri risklerini arttırdığını dile getirdi. Middleton’un ocak ayında geniş kapsamlı bir karın ameliyatı olduğu medyaya yansımıştı.

Chron hastalığına yönelik çalışmalarda bulunan Chron’s and Colitis Foundation’un aktardığına göre Chron hastalarının yarısına varan kısmı semptomlarını hafifletmek için bir noktada ameliyata ihtiyaç duyuyor. Siegel’in aktardığına göre Middleton’un Chron hastalığına ilişkin bir bağırsak ameliyatı geçirmiş olması ve daha sonra patolojide kolon kanserine ilişkin bir bulgu ile karşılaşılmış olunması mümkün. Siegel ayrıca bu tarz bir ameliyatın uzun iyileşme sürecini de açıklayacağını dile getirmekte.

Jinekolojik bir kanser ihtimali bir diğer olasılık
Uzmanlara göre jinekolojik bir kanserin tespit edilmiş olması ise bir diğer olasılık. Siegel, konuyla ilgili olarak, ameliyatın histerektomi ameliyatı olmuş olabileceğini ve bu durumda yumurtalık, rahim veya rahim ağzı kanserinin tespit edilmiş olmasının ardından bunlardan birinin alınmış olmasının bir diğer olasılık olduğunu söylemekte.

Öte yandan, bu tarz jinekolojik kanserler için baskın intravenöz tedavi olan Taxol’ün sebep olduğu saç dökülmesine ilişkin hiçbir işaret olmaması, bu olasılığı azaltmakta. Erken evre kolon kanserinin tedavisi için öngörülen kemoterapi tedavisi ise rutin bir saç kaybına sebep olmuyor. Siegel’e göre Middleton’un yaptığı video açıklamada önleyici bir kemoterapiye başladığını söylemiş olması ise Prenses’in sağlığı adına umut verici zira “önleyici” kelimesinin kullanılması kanserin tamamen alındığı ve kemoterapinin amacının herhangi bir tekrarlanma durumunun engellenmesi olduğu anlamına geliyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak