Bıçaklı: Devleti yönetenler, asgari ücretlilere üvey evlat muamelesi yapamaz

Arslan Bıçaklı

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı, kamu çalışanları ve emeklilere yılda üç kez hayat pahalılığı ödeneğinin uygulanması için Meclis’ten geçirilen yasanın, özel sektör çalışanlarına uygulanmamasına tepti göstererek, özel sektörde asgari ücretle çalışanlara da aynı uygulamanın yapılması gerektiğini kaydetti.

Bıçaklı açıklamasının devamında, “Devleti yönetenler, asgari ücretlilere üvey evlat muamelesi yapamaz” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’na, asgari ücretlilere yılda üç kez hayat pahalılığı ödeneğinin uygulanacağı yasal düzenlemenin yapılması gerektiğiyle ilgili çağrıda bulundu.

Arslan Bıçaklı’nın açıklamasının tamamı şöyle:

“Kamu çalışanları ve emeklilere uygulanmak üzere yılda üç kez hayat pahalılığı ödeneğinin uygulanması için meclis den yasa geçiren Hükümet, özel sektörde asgari ücretle çalışanlara da ayni uygulama yapılması gerekmektedir. Devleti yönetenler asgari ücretlilere üvey evlat muamelesi yapamaz.

Bu nedenle başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmak üzere hükümet edenler çok ivedi olarak asgari ücret yasasını değiştirerek asgari ücretlilere de yılda üç kez hayat pahalılığı ödenecek şekilde yasal düzenleme yapmalıdır.

Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı olan bu haksızlığın giderilmesi için biran önce ilgilileri göreve davet ediyoruz.”

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak