Maypa’ya 3 gün tutukluluk

MAYPA

Sosyal medyada geniş bir takipçi kitlesi bulunan Serdinç Maypa, bugün mahkemeye çıkarıldı ve  soruşturma maksatlı üç gün poliste tutuklu kalmasına karar verildi.

Maypa, farklı tarihlerde normalde erişilemeyecek belgelere ulaşarak bunları ifşa etmekle suçlanıyor. Şu ana kadar 226 belge dosyası incelenirken, 5 ayrı şikayet bulunuyor. Soruşturma süreci devam ederken, polise yeni şikayetler gelmesiyle soruşturmanın genişlemesi bekleniyor.

Söz konusu belgeler arasında ülkedeki tüm koronavirüs hastalarının kişisel verilerine ulaşıldığı iddiası bulunuyor ve bu yönde ayrı bir tahkikat başlatılmış durumda. Ayrıca, dün ortaya çıkan video ve WhatsApp konuşmaları da soruşturma kapsamında inceleniyor.

Maypa’nın polise bu videolarla ilgili bir şikayeti olduğu ve bu bağlamda da bir soruşturma yürütüldüğü ifade edildi. Ancak Maypa’nın avukatı, müvekkilinin aleyhinde bir şikayet kampanyası başlatıldığını ve soruşturmanın talimatla yapıldığını iddia etti.

Polis, Maypa’nın suç ortağı olabileceğini araştırırken, elde edilen delillerin incelenmesi için 3 telefon, 2 laptop, 1 masaüstü bilgisayar ve bir kamera kayıt cihazı incelemeye alındı.

Kalkınma Bankası, Müteahitler Brirliği Başkanı Cafer Gürcafer ve iki sigorta şirketinin de şikayette bulunduğu belirtildi..

Maypa, polise verdiği ifadesinde suç olduğunu bildiğini ve ülke için yaptığını belirttiğini, belgeleri nasıl elde ettiği yönündeki soruya ise “leylekler getirdi” şeklinde cevap verdiği öğrenildi. Maypa’nın susma hakkını kullandığı kaydedildi.

Soruşturmayı yürüten özel soruşturma biriminde Müfettiş Faysal Güden, Serdinç Maypa’nın özel hayatın gizliliği ihlal ve kişisel verileri yayma suçlaması ile suçlandığını kaydetti.

28 Mart’ta başlatılan bir soruşturma olduğunu belirten Güden, Maypa’nın Kalkınma Bankası’nda özel bir şirketin kredisi ile ilgili yönetim kurulu kararının sadece bankaya giden ve onların bilgisinde olan bir belgeyi yaydığını, 2 sigorta şirketinin resmi daire ile yazışmalarını sosyal medya hesabı üzerinden yaydığını, elektrik kurumunda bir arıza durum raporunu yaydığını, özel bir firmanın mütahitler birliğine verdiği belgede kişilerin şahsi bilgilerinin sosyal medyadan ifşa edildiğini ayrıca bir şahsın hakkındaki itham kağıdını belge olarak yaydığını iddia etti.

Serdinç Maypa soruşturma maksatlı üç gün poliste tutuklu kalacak.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak