Seçim sonuçları Türkiye’nin CDS’ini nasıl etkiledi?

CDS

Türkiye’nin CDS puanı seçim sonuçlarının ardından düşüşe geçti. Perşembe 320 ile başlayan ve 323’e kadar yükselen CDS, seçimlerden bir gün önce 311 puana kadar düşerek haftayı kapattı. Yurt dışı piyasaları paskalya tatili nedeniyle kapalı olmasına rağmen Türkiye’nin CDS’i, 305 puana kadar geriledi.

Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak adlandırılan beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS) Merkez Bankası’nın faizi 500 baz puan artırmasının ardından, 3.5 aylık zirvesi olan 341 puandan düşüşe geçmiş ve 328’e kadar gevşemişti.

Gevşeme devam ediyor
Perşembe gününe 320 puanla başlayan CDS, gün içinde 323 puana kadar yükseldi. Piyasaların kapanış günü olan dün ise CDS sabah saatlerinde yine 320 puanla açılış yaptıktan sonra 9 puan geriliyerek seçimlerin yapıldığı hafta sonuna 311 puanla girdi.

Seçim sonuçlarının netleşmesinden itibaren sabah saatlerinde 310 puanla güne başlayan CDS, öğleden sonra 305 puana kadar geriledi. Uzmanlar yurt dışı piyasaların paskalya tatili nedeniyle kapalı olmasına rağmen CDS’deki düşüşü olumlu buldu. CDS’in 300 puan altına düşmesi bekleniyor.

CDS nedir?

Türkçe’de kredi risk primi veya kredi temerrüt takası olarak kullanılan CDS (Credit Default Swap) aslında bir çeşit sigortalama işlemi olarak tanımlanabilir.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak