Altın tüm zamanların rekorunu kırdı

Altın

Fed Başkanı Jerome Powell’ın istihdam artışları ve beklenenden daha yüksek enflasyona ilişkin son verilerin bu yıl ekonomi politikasının genel resmini önemli ölçüde değiştirmediğini yinelemesinin ardından altın fiyatları Çarşamba günü yeniden rekor seviyeye yükseldi.

Spot altın, seansın başlarında 2.294,99 dolar ile rekor seviyeye ulaşırken ABD vadeli altın kontratları yüzde 1,5 artışla 2.315 dolardan kapandı.

New York merkezli bağımsız metal tüccarı Tai Wong, “Powell’ın yoldaki ‘tümseklerin’ genel pembe tabloyu değiştirmediğini vurgulamasının ardından altın, yüksek işlem hacmiyle yeni bir tarihi zirveye yükseldi” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Powell’ın alışılagelmiş temkinli yaklaşımı altın boğalarını endişelendirmiyor. Bence boğalar 2.300 doları görmek istiyor ve daha fazla kişi altın alımına yöneliyor”

Powell, “ekonominin beklediğimiz gibi gelişmesi halinde”, kendisinin ve Fed’deki meslektaşlarının “bu yılın bir noktasında” daha düşük bir politika faiz oranının uygun olacağı konusunda büyük ölçüde hemfikir olduklarını söyledi.

Yatırımcılar hala Fed’in 11-12 Haziran’daki politika toplantısında ilk faiz indiriminin yapılmasını bekliyor, ancak son dönemde gelen güçlü ekonomik veriler yatırımcıların bu sonuçla ilgili şüphelerini artırdı.
Siyasi ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde enflasyona karşı bir koruma ve güvenli bir liman olan altın, güçlü merkez bankası alımları ve güvenli liman talebinin yardımıyla bu yıl şimdiye kadar yüzde 11’in üzerinde yükseldi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak