Patronu çalışma izni çıkarmayınca kaçak duruma düştü, cezaevine gönderildi

İbrahim Nizamoğlu

Ülkede ikamet izinsiz olarak yaşayan İbrahim Nizamoğlu tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı. Lefkoşa Adli Şube’de görevli polis memuru Kadir Çetin, mahkemede olguları aktardı. Polis, zanlının 2 Nisan 2024 tarihinde saat 14.30 sıralarında, giriş çıkış belgesi almak için geldiği Lefkoşa Polisi Muhaceret Şubesi’nde tespit edildiğini söyledi.

30 GÜNLÜK VİZE İLE ÜLKEYE GİRİŞ YAPTI, 153 GÜN İZİNSİZ YAŞADI

Polis, yapılan muhaceret kontrolünde zanlının 2 Ekim 2023 tarihinde 30 günlük vize ile ülkeye giriş yaptığını ancak vize süresi dolduktan sonra 2 Kasım 2023 tarihinden beri 153 gün ülkede ikamet izinsiz olarak kaldığının belirlendiğini söyledi. Polis memuru, zanlının ülkede kaçak kaldığı süre zarfında G.K. isimli şahsın yanında çalıştığını, bununla ilgili soruşturma başlatılacağını belirtti. Polis, zanlının ülkede herhangi bir yasal bağı olmadığını ifade ederek, tutuklu yargılanmasını talep etti.

ZANLI “KANDIRILDIĞINI” İDDİA ETTİ

Mahkemede söz alan zanlı ise kandırıldığını söyledi. Zanlı, “G.K., çalışmam için beni Türkiye’den getirtti. ‘Çalışma izni işlemlerini başlattım dedi’. Onun yanında 3 ay çalıştım ama sürekli beni oyaladı. Çalışma iznim çıkmayınca iş yerinden ayrıldım. Kardeşimin yanında kalmaya başladım. Son 2 aydır işsiz ve parasızım. Ülkede cezaya düştüğüm için çıkış yapamadım yoksa geri gelemeyecektim. Önceki gün G.K. beni aradı ve çalışma iznimin çıktığını söyledi. Yanına gittim bana bir evrak imzalattı. Bana polise git, giriş-çıkış belgesi al, gel dedi. Polise gidince tutuklandım. Sadece ben değil, iki kişi daha bu şekilde mağdur oldu. Onlar cezaya düşüp, ülkeden vize borcuyla ayrıldı. Ama ben kalmak istiyorum” dedi.

ZANLININ 3 AY SÜREYLE İZİNSİZ ÇALIŞTIĞI İŞ YERİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, ikamet izinsiz suçunun 6 aya kadar hapis öngören ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir suç olduğunu belirterek, zanlının 20 günü aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Yargıç, zanlının 3 ay süreyle izinsiz çalıştığı iş yeriyle ilgili polis soruşturması başlatılmasına emir verdi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak