CHP’den İsrail’e ihracat kısıtlamasına ilk tepki

chpden-israile-ihracat-kisitlamasina-ilk-tepki-destekliyoruz-ancak-yetersiz-buluyoruz-71bi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan  Demir, İsrail’e yönelik ihracatın kısıtlanmasını desteklediklerini söyledi. Demir “Bu kararın, ülkemizin çıkarlarını ve bölgemizin barışını korumak için yetersiz kaldığını düşünüyoruz. Ticareti tümüyle durduracak şekilde genişletilmesi gerekiyor dedi.

Demir, Türkiye’nin, Filistin’e saldırılarını sürdüren İsrail’e yönelik ihracat kısıtlamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın “halkın baskısı sonucu bu kararı almak zorunda kaldığını” ileri sürerek, şunları kaydetti:

185 gün gecikmeyle alınmış bir karar
 • CHP olarak, İsrail’e yapılan ihracatın kısıtlanması kararını destekliyoruz. Ancak bu kararın, ülkemizin çıkarlarını ve bölgemizin barışını korumak için yetersiz kaldığını düşünüyoruz.
 • İktidar Gazze’ye yönelik saldırıları kınarken, İsrail ile ticaretini sürdürmüş ve kısıtlama kararını 185 günlük gecikmeyle almıştır.
 • Bu durum iktidarın halkımızın taleplerine ve uyarılarına ne kadar duyarsız olduğunun göstergesidir.

İsrail’e yapılan ihracat kısıtlaması kararının halkın vicdanının sesi olduğunu vurgulayan Demir, şu ifadeleri kullandı:

 • Bu kararın, ticareti tümüyle durduracak şekilde genişletilmesi gerekmektedir. İktidarı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını destekleyen, haksızlığa ve zulme göz yuman bir ülkeyle ticaret yapmayı derhal durdurmaya davet ediyoruz.
 • Ayrıca, iktidarı İsrail ile olan ticaret hacmini detaylı ve şeffaf olarak kamuoyuna açıklamaya davet ediyoruz. CHP olarak, ülkemizin çıkarlarına zarar veren ve masum insanların yaşamlarını görmezden gelen her türlü ticarete karşıyız.

1 comments

 • tlovertonet

  Mayıs 26, 2024 at 00:37

  I just could not depart your web site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

  Reply

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak