İran’ın, İsrail saldırısı sonrası sırada ne var?

irna-iran-israile-balistik-fuze-saldirisi-baslatti-vlnh

İran’ın misilleme olarak İsrail’e cumartesi gecesi saldırı düzenlemesinin ardından tansiyon kısa sürede düştü. Peki şimdi ne olacak? İsrail İran topraklarına saldıracak mı?  The New York Times İran saldırısını ve bu saldırının olası sonuçlarını yazdı

İran, Cumartesi günü geç saatlerden itibaren İsrail’e ve kontrol ettiği bölgeye en az 300 insansız hava aracı ve füze göndererek büyük bir hava saldırısı başlattı. Bu, iki ülke arasında onlarca yıldır süren gölge savaşının ardından İran topraklarından başlatılan ilk doğrudan saldırı oldu. Saldırı, Suriye’deki İran Büyükelçiliği kompleksindeki bir binaya düzenlenen ve İran’ın üst düzey komutanlarından birkaçının ölümüne neden olan saldırıya yanıt olarak gerçekleşti.

Peki bu saldırıya ilişkin elimizde neler var? İrdeleyelim:

Saldırı sırasında ne oldu?
İsrail ve Batı Şeria’da gece boyunca hava saldırısı sirenleri çaldı ve günlerdir beklenen bir saldırının başladığını işaret etti. İsrail ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, füzelerin ve insansız hava araçlarının neredeyse tamamının durdurulduğunu söyledi.

İsrail saldırıyı engellemek için Demir Kubbe ve Arrow 3 olmak üzere iki ana savunma silah sistemi kullanmıştı. ABD de İsrail’in savunması için destek verdi ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD güçlerinin İran, Irak, Suriye ve Yemen’den fırlatılan füzeleri ve saldırı dronlarını engellediğini söyledi.

İngiltere de uçaklarının insansız hava araçlarını düşürdüğünü söyledi. İsrail’e komşu olan Ürdün de ordusunun hava sahasına giren uçak ve füzeleri vurduğunu açıkladı.

Saldırı nasıl bir hasara yol açtı?
Saldırıda ölen olmadı ancak 12 kişi gece boyunca İsrail’in güneyindeki Soroka Tıp Merkezi’ne getirildi. İsrail ordusunun baş sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İsrail’in güneyindeki Negev çölünde bulunan Nevatim hava kuvvetleri üssünün saldırıdan hafif hasar gördüğünü ve çalışır durumda olduğunu söyledi.

Saldırının en önemli nedeni neydi?
İran ve İsrail on yıllardır karada, denizde, havada ve siber uzayda birbirlerine karşı gizli bir savaş yürütüyor. İran, Lübnan’da Hizbullah, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde Hamas ve Yemen’de Husiler gibi vekil güçlere destek sağlıyor. İsrail, 2021’de İran’ın en üst düzey nükleer bilimcisi Mohsen Fakhrizadeh’i öldürmek ve 2022’de Devrim Muhafızları komutanı Albay Hassan Sayyad Khodaei’ye suikast düzenlemek gibi bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

İranlı ve Suriyeli yetkililere göre, ilan edilmemiş çatışma 1 Nisan’da İsrail savaş uçaklarının Suriye’nin başkenti Şam’da İran Büyükelçiliği kompleksinin bir parçası olan binayı vurmasıyla tırmandı. İran’ın Orta Doğu’daki gizli operasyonlarını denetleyen en az üç üst düzey komutan ve dört subay öldürüldü. İran bu saldırı sonrası ‘misilleme’ sözü verdi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak