Berova: KKTC, sağlık turizmine ulaşılırlık açısından en uygun nokta

berova1

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin “6. Dünya Sağlık Turizmi Forumu ve Konferansı” 50’yi aşkın ülkeden katılımcıyla KKTC ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Gelenek icabı Konseye başkanlık eden ülkede gerçekleştirilen toplantı, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan olmasından dolayı KKTC’de yer alıyor.

Ahmet Savaşan bugünkü genel kurulda yapılacak seçimle başkanlığı aday olan üç ülke Moldova, Almanya ve Suudi Arabistan arasından seçimi kazanan yeni başkana devredecek.

Limak Otel’de yer alan Forum ve Konferansın açılış törenine Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Maliye Bakanı Özdemir Berova da katıldı.

Maliye Bakanı Özdemir Berova, KKTC’nin lokasyon olarak  Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarının  birleşim yerinde, sağlık turizmine ulaşılırlık açısından en uygun noktalardan birinde olduğunun altını çizdi.

Ülkede, 365 günün 350 gününde güneş ve ılık iklimin hakim olduğunu, bu özelliklerin sağlık turizmi faaliyetlerinde kolaylaştırıcı etken olduğunu kaydetti

Turizm ve otellerin hızlı gelişiminin sağlık turizmi açısından da avantaj olduğuna işaret eden Berova,  dünya sağlık turizminde 60 milyar dolarlık bir potansiyel  bulunduğunu ve bu potansiyelin zamanla daha da artacağını söyledi.

Berova, sağlık turizminin ileriki yıllarda ülkede ekonomik kaynak noktasında en önemli sektörlerden biri olacağını ifade ederek, KKTC ve hükümet olarak bu alana  çok önem verdiklerini söyledi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak