“Şampiyon Melekler” için adalet yürüyüşü tamamlandı

5dd14620-1650-4733-8a76-e02b332aade9

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde, “Adalete Işık Tut” sloganı ve sanıkların olası kastla yargılanması talebiyle bugün saat 19.00’da Lefkoşa terminalinde toplanıldı ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüyüş yapıldı.

Şampiyon Meleklerin aileleri, Lefkoşa’daki adalet yürüyüşü için sabahın erken saatlerinde Mağusa’dan meşalelerle yola çıkmıştı. Aileler Mağusa’daki yürüyüşü tamamlayarak Lefkoşa otobüs terminaline vardı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekilleri Sıla Çolakoğlu, Sami Özuslu, Ürün Solyalı, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, ve bazı üst düzey yetkililer yürüyüşe katkı sağladı.

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, yürüyüşte yaptığı konuşmada, “Dava yolumuzun uzun olacağını en başından beri hep söyledik.” ifadelerini kullandı.

“Dava sürecinde bizleri üzen kararlar alınmıştır.” Diye konuşan arakaya, “Bizim tek davamız bilimin gösterdiği doğrular ve hukukun üstünlüğü.” dedi.

Adalet arayışının, 72 kişiye mezar olan bu yapının ortaya çıkmasında ismi geçen tüm kişilerin ve sorumluların hak ettikleri en ağır hukuki cezaları alana kadar, olası kastla yargılanıp hüküm giyene kadar devam edeceğini söyleyen Karakaya, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“İlk günden beri kapanmayacak yaralarımızı yapımızı bir kenara koyarak bize bu acıyı yaşatanların ve koskoca bir nesli yok edenlerin cezasını çekmesi gerektiğini hep birlikte dile getirerek ‘adalet’ diyerek kaçındık.

Bu güne kadar, suçluların belli desteklerle aldırdığı tek bir rapor dışında gerek savcılık gerekirse bizler tarafından alınan dört farklı teknik bilirkişi raporunda binanın bütün kusurları nettir.

Suçlar sabittir ve suçlular bellidir. Mahkeme bu gerçekler doğrultusunda hareket etmek zorundadır.

Verilen ara kararlarla bizlerin bu yoldan döneceğine inananlara cevabımız nettir. Bu kararlılığımız son nefesimize kadar devam edecektir çünkü bizim meleklerimize verilmiş sözümüz var.

Önümüzdeki hafta bizler için dünyanın en güzel kokusunu dünyanın en güzel gülüşüne dünyanın en güzel yüzünü dünyanın en güzel sarışını kısacası canlarımızın geleceğimizi bıraktığımız Adıyaman’da olacağız.

Çocuklarımıza, öğretmenlerimize, ve çok sevdiğimiz arkadaşlarımıza, turist rehberlerimize mezar olan Adıyaman’da bir kez daha hazır bulunacak, davamıza sahip çıkacak, tek yürek olacak şampiyon meleklerimizi canımız öğretmenlerimizin her birini sevgi özlemle her nefeste anıyoruz.

438 gündür sadece bu ülkede değil dünyanın bir çok yerinde yaşatılan bu isimler hep yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Bilirkişi raporlarında sadece 17 saniyede kum yığınına dönerek canlarınıza mezar oldu net olan Grand İsias otel suçluları serbest kalarak hayatlarına devam edeceğini sanılıyorsa yanılıyorlar.

Bu dava sonuçlanıncaya kadar, sevdiklerimizi bizden koparan bu katillerin hep peşinde olacağız. Bize güç veren arkadaşlarımıza teşekkür ederiz iyi ki varsınız Adıyaman’da üçüncü Ceza Mahkemesi’nde cuma günü suçlular gerçekleri görecek meleklere verilmiş sözümüz var.”

DAVA SÜRECİ…

Depremin ardından, Türkiye Cumhuriyeti adaletine ses vermek üzere Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde başta meleklerin şehri Gazimağusa olmak üzere ilçelerde meşaleler yakılmıştı.

İsias Otel’le ilgili dava Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3-5 Ocak tarihlerinde görüşülmüştü. 11 zanlının 5’inin tutuklu 6’sının adli kontrolle serbest yargılandığı davada mahkeme zanlıların tutukluluk durumlarında değişiklik yapmamış, dosyanın bilirkişiye havalesine karar vermişti.

Sonraki süreçte 2 sanık tahliye edilmişti. Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı düzenledikleri ortak basın toplantısında İsias Otel ile ilgili kusurları ortaya konan mal sahibi Efe Bozkurt ve Halil Bağcı’nın tutuksuz yargılanması kararına tepki göstermişti.

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği heyeti, Lefkoşa’daki yürüyüş öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a iletilmek üzere hazırladığı mektubu da geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’na vermiş; ardından da Ankara’ya giderek Tunç’la görüşmüştü.

İsias Otel davası, 26 Nisan’da Adıyaman Adalet Sarayı 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edecek.

Türkiye’deki 6 Şubat depreminde yerle bir olan, 35’i KKTC’den 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel ile ilgili ocak ayında başlayan dava süreci 26 Nisan’da devam edecek.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak