İsrail’den İran’a misilleme saldırısı

iran-ihdv

İsrail’in 1 Nisan’da Şam’daki İran konsolosluk binasını vurmasına İran’ın verdiği karşılıkla iki ülke arasında başlayan gerginlik bugün sabah saatlerinde yeni bir boyut kazandı. İsrail İsfahan’a ‘sınırlı’ saldırı gerçekleştirdi.

İran devlet televizyonu, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurdu. Yarı resmi Fars Haber Ajansı da yerel kaynaklara dayandırarak, İsfahan’ın kuzeydoğusundaki Kehcavaristan şehrinde bir patlamanın duyulduğunu bildirdi. Bu seslerin nedeninin henüz bilinmediğini belirten Fars, Kehcavaristan şehrinin, İsfahan Havalimanı’nın ve Ordu Hava Kuvvetleri’nin 8’inci Üssü’nün yakınında yer aldığını aktardı.

IRNA, İsfahan’daki patlamaların ardından Tahran, İsfahan ve Şiraz ile ülkenin batı, kuzeybatı ve güneybatı bölgelerindeki tüm uçuşların askıya alındığını bildirdi

 İran’ın orta kesiminde yer alan İsfahan birçok askeri üs ve tesise ev sahipliği yapıyor. İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e düzenlediği füze ve insansız hava aracı saldırısının fırlatma yerlerinden biri olduğuna inanılıyor. Bloomberg’in haberine göre bölgede nükleer tesisler de var. Bunlardan en önemlisi, binlerce mühendisin İran’ın atom kompleksini araştırdığı ve geliştirdiği çok amaçlı bir alan olan nükleer teknoloji merkezi. Ancak İran’ın nükleer tesislerinden herhangi birinin hedef alındığına dair bir işaret yok.

Yerel saatle Cuma günü gerçekleşen saldırı, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in doğum gününe denk geldi. Hamaney 85 yaşına bastı.

İran Devlet Televizyonu hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini ve İsfahan üzerinde görülen 3 İHA’nın imha edildiğini açıkladı. İranlı yetkili füze saldırısı olmadığını belirtirken, “İsfahan’daki patlamalar hava savunma sistemimizden kaynaklı” ifadelerini kullandı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak