“Türkiye-KKTC İkinci Ekonomi Konferansı” gerçekleştirildi

"Türkiye-KKTC İkinci Ekonomi Konferansı" gerçekleştirildi

Türkiye Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile 2023 yılında 2,5 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirdik. Ticaret hacmimizi önümüzdeki yıllarda artırmanın yanında KKTC’nin bu ticaretten aldığı payı genişletmek de asıl amaçlarımızdan birisi” dedi.

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu’nun düzenlediği “Türkiye-KKTC İkinci Ekonomi Konferansı”, Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC İstanbul Başkonsolosu Fatma Demirel, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz, Türkiye-KKTC Ticaret Odası KKTC Tarafı Eş-Başkanı Omaç Cin ve iş insanlarının katılımıyla TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda yapıldı.

Gürcan, buradaki konuşmasında, ulusal ve uluslararası tüm platformlarda vurguladıkları gibi Kıbrıs’a yaklaşımlarında ana politikalarının uluslararası toplumun Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığını ve egemenliğini tam ve eşit bir biçimde tanıması olduğunu belirtti.

Gürcan, “Kıbrıs Türkü’nün yıllardır haksız bir şekilde maruz kaldığı adaletsizlik ortadan kaldırılmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın da her zaman belirttiği üzere her koşulda Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün onaylanmasına yönelik gayretlerimizi kesintisiz olarak tüm mecralarda sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Türk halkının varlığının, hürriyetinin ve geleceğinin teminat altına alınmasını, refah seviyesinin yükseltilmesini, KKTC’nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla güçlendirilmesini öncelikli hedeflerinden biri olarak gördüklerini söyleyen Gürcan, birlikte yürütülecek çalışmalara önem verdiklerini vurguladı.

Kıbrıs mücadelesini sadece siyasi alanda değil, ekonomik alanda da sürdürdüklerini, hem siyasi hem de ekonomik alandaki kazanımları artırmak istediklerini dile getiren Gürcan, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda Kıbrıs’ı ihtiyaç duyacağı her alanda desteklemeye devam edeceğiz. Ticaret Bakanlığı olarak Kıbrıs ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin genişletilmesine ve derinleştirilmesine büyük önem vermekteyiz. Ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağlarını ticari ve ekonomik ilişkilerimize en iyi şekilde yansıtmak istiyoruz. Maksadımız Kıbrıs’ın sosyal ekonomik kalkınmasını hızlandırmak. İş dünyalarımız, çizdiğimiz bu çerçevenin içini doldurması, talepleriyle bu çerçevenin büyütülmesi açısından mühim bir rol oynayacaklardır.”

Gürcan, ocak ayında yapılan Türkiye-KKTC Ortak Komite 12. Dönem Toplantısı’nda ticaret, gümrük, e-ticaret, ürün güvenliği, insan kaynakları, serbest bölgeler, sağlık, hukuki altyapı gibi alanlarda işbirliğine yönelik eylem planları belirlediklerini söyledi.

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu’nun düzenlediği “Türkiye-KKTC İkinci Ekonomi Konferansı”, Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan (sol 2), KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu (ortada), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu (sağ 2) ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz (sağda) ve iş insanlarının katılımıyla TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda yapıldı.
( Arif Hüdaverdi Yaman – Anadolu Ajansı )

“Cumhuriyet’imizin 100. yılına son 14 çeyrektir aralıksız büyümeyi gerçekleştirerek girdik”

Mahmut Gürcan, 85 milyona dayanan nüfusu, coğrafi konumu ve büyük ölçekli iç pazarıyla bugün birçok uluslararası firmanın bölgesel üssü konumundaki Türkiye’nin, KKTC’nin dünyaya açılan kapısı niteliğinde olduğunu belirterek, KKTC’nin maruz kaldığı izolasyondan kaynaklı zorlukların etkilerinin azaltılması konusunda KKTC ile işbirliği içinde olduklarını ve bunu sürdüreceklerini ifade etti.

KKTC’nin uluslararası fuarlar ve çeşitli platformlarda daha etkin bir şekilde tanıtımına desteklerinin de sürdüğünü söyleyen Gürcan, “Altyapı ve üstyapı projelerinden turizm ve eğitime kadar pek çok konuda Kıbrıslı kardeşlerimizin hep yanında yer aldık, yer almaya devam edeceğiz. Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin KKTC ekonomisine de önemli etkileri olduğunun farkındayız.” dedi.

Türkiye’nin 2020-2021 yıllarındaki Kovid-19 süreci, ardından Rusya-Ukrayna Savaşı ve ekonomik olarak bunların getirmiş olduğu zorluklara rağmen Cumhuriyet’in 100. yılına son 14 çeyrektir aralıksız büyümeyle girdiğini belirten Gürcan, “Büyüme ivmemizi sürdürüyoruz. 2023’te Kahramanmaraş merkezli büyük bir deprem yaşadık, 11 ilimizde çok büyük yıkımlar oldu. Buna rağmen 2023’te yüzde 4,5’lik büyüme gerçekleştirdik. Yine 2002 yılında 36,1 milyar dolar olan ihracatımızı 2023’te 7 kattan fazla büyüterek 255,8 milyar dolar yaptık. Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek ihracat rakamıydı. Bu rakamlarımızı daha da geliştirerek 2024’te de yeni hedeflerimize ulaşmayı arzuluyoruz.” diye konuştu.

“Firmalarımızı KKTC’nin gelişmekte olan yatırım ortamından daha aktif yararlanmaya davet ediyoruz”

Türkiye Ticaret Bakan Yardımcısı Gürcan, “KKTC ile 2023 yılında 2,5 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirdik. 2,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi önümüzdeki yıllarda artırmanın yanında KKTC’nin bu ticaretten aldığı payı genişletmek de asıl amaçlarımızdan birisi.” dedi.

Türkiye’nin KKTC’deki 360 milyon dolarlık yatırımını yeterli bulmadıklarını dile getiren Gürcan, yatırımları genişletmek, daha da yukarıya taşımak için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Firmaları KKTC’nin gelişmekte olan yatırım ortamından daha aktif şekilde yararlanmaya davet eden Gürcan, şunları söyledi:

“Müteahhitlerimiz KKTC’de 1,4 milyar dolar değerinde 114 projeyi üstlenmiş durumdalar. Hangi ülkede olursa olsun üstlendikleri her projeyi en hızlı ve en kaliteli şekilde tamamlayan Türk müteahhitleri dünyada bir marka haline gelmiştir. Müteahhitlerimiz KKTC’nin alt ve üstyapısının geliştirilmesine katkı sağlama çalışmalarını devam ettiriyorlar. Ticaret Bakanlığı olarak Türkiye ve KKTC ilişkilerinin geliştirilmesi için elimizden gelen her şeyi yönetim anlayışımıza uygun olarak tüm paydaşlarla istişare halinde yapıyoruz. Ticaret Bakanlığında hem bakanımızın hem bakan yardımcılarımızın kapılarının her zaman olduğu gibi hem Türk iş adamlarımıza hem KKTC’den gelecek tüm iş adamlarımıza açık olmaya, onlarla her türlü istişareyi ve onlara her türlü yardımı yapacağımızı taahhüt ediyoruz. Ortak gayretlerimizin neticesinde ikili ilişkilerimizin tüm alanlarda gelişeceğine inancımız tamdır.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da her zaman Kıbrıs Türklerinin haklı mücadelesinde yanlarında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirtti.

KKTC ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durabilmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bunun için güçlü bir özel sektörün varlığı da çok önemlidir. Zira özel sektör güçlü olursa, iktisadi kalkınma süreci de kuvvetli olur. Özel sektörün geliştirilebilmesi için Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile uzun süreden beri birlikte çalışıyoruz. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasındaki ekonomi ve ticari ilişkilerin gelişmesi için ortak hareket ediyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu” ile gerek ikili ticaret gerekse yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine odaklandıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda da birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, KKTC’nin dünyayla bütünleşme çabalarına da destek olduklarını, bu kapsamda Milletlerarası Ticaret Odası, İslam Odası, EUROCHAMBRES ve Türk Ticaret ve Sanayi Odasında, Kıbrıs Türk iş dünyasının layıkıyla temsili için girişimler yaptıklarını anlattı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası bünyesinde kurulan İhracat Destek Ofisi’nin de Kuzey Kıbrıs ihracatının gelişmesine katkı sağlayacağına inandıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Bizler bundan sonra da Kıbrıs iş dünyasıyla birlikte çalışarak Kuzey Kıbrıs ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hükümetlerimiz arasında devam eden gümrük altyapısının geliştirilmesi, AB mevzuatı ile uyumlu bir ürün güvenliği sisteminin oluşturulması, fuar katılımlarının desteklenmesi gibi işbirliği alanlarının da genişletilmesini istiyoruz. İş dünyası olarak bu çalışmalara katkı vermeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz’ın son KKTC ziyaretinde de vurguladığı gibi Güzelyurt civarında bir soğuk hava deposu yatırımı için TOBB olarak çalışma yapıyoruz.”

37 comments

 • zoritoler imol

  Nisan 24, 2024 at 12:17

  Great write-up, I am regular visitor of one’s blog, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

  Reply

 • Tonic Greens

  Nisan 25, 2024 at 21:31

  I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

  Reply

 • fitspresso review

  Nisan 28, 2024 at 09:47

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I?¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply

 • lottery defeater

  Mayıs 11, 2024 at 23:54

  What is Lottery Defeater Software? Lottery software is a specialized software designed to predict and facilitate individuals in winning lotteries.

  Reply

 • Tonicgreens

  Mayıs 14, 2024 at 14:17

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this info So i¦m happy to express that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most indisputably will make sure to don¦t fail to remember this site and give it a glance on a relentless basis.

  Reply

 • prodentim

  Mayıs 17, 2024 at 11:56

  Prodentim: What is it? Some of the finest and highest quality ingredients are used to produce Prodentim, an oral health supplement

  Reply

 • Javaburn reviews

  Mayıs 20, 2024 at 04:26

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

  Reply

 • Fitspresso

  Mayıs 20, 2024 at 07:19

  This really answered my problem, thank you!

  Reply

 • Neotonics

  Mayıs 24, 2024 at 19:58

  Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

  Reply

 • Javaburn

  Mayıs 27, 2024 at 01:55

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

  Reply

 • leanbiome

  Mayıs 28, 2024 at 01:05

  What Is LeanBiome? LeanBiome, a new weight loss solution, includes beneficial strains of gut bacteria that work fast for weight loss.

  Reply

 • kerassentials

  Mayıs 28, 2024 at 06:33

  I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A small number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this issue?

  Reply

 • Avaliador Premiado

  Mayıs 30, 2024 at 12:18

  Thanks for every other informative blog. Where else may I get that kind of information written in such an ideal means? I have a mission that I am simply now operating on, and I’ve been at the glance out for such information.

  Reply

 • tonic greens

  Haziran 1, 2024 at 02:02

  What Exactly is Tonic Greens? Tonic Greens is a dietary supplement that has proven effective in helping many people manage the herpes virus and boost their immune systems without adverse effects.

  Reply

 • pronerve 6

  Haziran 1, 2024 at 07:52

  What is ProNerve 6? ProNerve 6 is a doctor-formulated nutritional supplement specifically marketed to individuals struggling with nerve pain.

  Reply

 • SightCare

  Haziran 3, 2024 at 10:08

  I like this website its a master peace ! Glad I observed this on google .

  Reply

 • nanodefense pro

  Haziran 3, 2024 at 10:27

  Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

  Reply

 • Jaleesa Vautrin

  Haziran 3, 2024 at 19:12

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

  Reply

 • Sumatra slim belly tonic reviews

  Haziran 7, 2024 at 18:12

  The very root of your writing whilst appearing reasonable initially, did not really sit properly with me after some time. Somewhere throughout the paragraphs you managed to make me a believer but only for a while. I however have a problem with your jumps in assumptions and you would do nicely to fill in those breaks. If you can accomplish that, I would surely be fascinated.

  Reply

 • Cerebrozen

  Haziran 10, 2024 at 18:15

  I’ve been browsing on-line more than 3 hours nowadays, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the web shall be a lot more useful than ever before.

  Reply

 • puravive reviews

  Haziran 14, 2024 at 06:42

  What Is Puravive? Puravive is an herbal weight loss supplement that supports healthy weight loss in individuals.

  Reply

 • Provadent Reviews

  Haziran 14, 2024 at 16:07

  Perfectly composed content material, Really enjoyed reading.

  Reply

 • rtp adm4d

  Haziran 22, 2024 at 23:43

  you’re in point of fact a just right webmaster. The site loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful activity on this topic!

  Reply

 • Prodentim

  Haziran 23, 2024 at 20:10

  I do accept as true with all of the ideas you’ve offered in your post. They’re really convincing and can certainly work. Still, the posts are too brief for beginners. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.

  Reply

 • glucoberry

  Haziran 24, 2024 at 11:20

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers

  Reply

 • Java Burn

  Haziran 24, 2024 at 14:38

  Terrific paintings! That is the kind of info that are meant to be shared around the net. Shame on the seek engines for no longer positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thank you =)

  Reply

 • Javaburn

  Haziran 26, 2024 at 09:33

  I like this website very much, Its a very nice office to read and receive info .

  Reply

 • puravive review

  Haziran 28, 2024 at 09:43

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your site?

  Reply

 • neotonics reviews

  Haziran 29, 2024 at 17:52

  What Is Neotonics? Neotonics is a skin and gut supplement made of 500 million units of probiotics and 9 potent natural ingredients to support optimal gut function and provide healthy skin.

  Reply

 • the wealth signal

  Haziran 30, 2024 at 03:16

  What Is Wealth Signal? the Wealth Signal isn’t just a financial tool; it’s a new way of thinking about and achieving wealth. Unlike traditional methods that focus on external strategies, Wealth Signal emphasizes changing your internal mindset.

  Reply

 • Nano defense pro review

  Temmuz 1, 2024 at 20:07

  This site is really a stroll-by for all of the info you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll undoubtedly uncover it.

  Reply

 • lottery defeater review

  Temmuz 4, 2024 at 20:08

  Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my website something like that. Can I include a portion of your post to my website?

  Reply

 • balmorex pro

  Temmuz 6, 2024 at 10:05

  You have brought up a very wonderful points, appreciate it for the post.

  Reply

 • gluco 6

  Temmuz 12, 2024 at 14:49

  What is Gluco6? Gluco6 is a revolutionary dietary supplement designed to help individuals manage their blood sugar levels naturally.

  Reply

 • Tonic Greens review

  Temmuz 16, 2024 at 16:25

  Great amazing issues here. I am very satisfied to see your article. Thanks a lot and i’m having a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

  Reply

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak