Netzah Yehuda taburu nedir, nasıl bir yapısı var?

dza794tt

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin İsrail Ordusu’ndaki bir birliğe yönelik askeri yardımı keseceği haberlerinin ardından, ülkesine yönelik tüm ambargoları reddedeceğini söyledi ve “Tüm gücümle savaşacağım” dedi.

ABD yönetimi, Batı Şeria’da karıştığı insan hakları ihlalleri sebebiyle İsrail ordusunun Netzah Yehuda isimli taburuna yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. İsrail Ordusu ise Netzah Yehuda’nın uluslararası hukuk çerçevesinde faaliyet gösterdiğini savunuyor.  Tel Aviv hükümeti, İsrail’in özellikle de savaşta olduğu bir dönemde alınması öngörülen bu kararı “adaletsiz” olarak nitelendirerek, bu duruma karşı çıkacakları sözünü verdi.

“Ortaklar ve dostlar için doğru yol bu değil”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD’ye Netzah Yehuda’ya ambargo niyetinden vazgeçme çağrısında bulundu ve dünyanın ABD ve İsrail arasındaki bağları her zamankinden daha yakından izlediğini söyledi.
Gallant’ın açıklamasında “Bütün bir birliği eleştirme girişimleri, İsrail Ordusu’nun faaliyetleri üzerinde büyük bir gölge oluşmasına neden oluyor. Ortaklar ve dostlar için doğru yol bu değil” denildi.

“Tüm gücümle mücadele edeceğim”

Orduyu ve savaşçılarını savunacağını belirten Başbakan Binyamin Netanyahu, ABD’nin Batı Şeria’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle İsrail ordusuna bağlı “Netzah Yehuda” Taburuna yaptırım uygulamayı planladığı haberlerine ilişkin, “Eğer birileri İsrail ordusunda bir birime yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa buna karşı tüm gücümle mücadele edeceğim” ifadelerini kullandı.

Netzah Yehuda Taburu nedir, nasıl bir yapısı var?

Netzah Yehuda, ultra-Ortodoks toplumu mensuplarını orduya dahil etmek için 25 yıl önce kurulmuş bir piyade taburu. İsrail’de askerlik hizmeti erkek ve kadınlar için mecburi olsa da aşırı dindar Yahudiler, dini gerekçelerle silah altına alınmaktan muaf tutuluyor. “Netzah Yehuda” ya da “Judea forever”, ağırlıklı olarak işgal altındaki Batı Şeria’da faaliyet gösteriyor ve üyeleri Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri ile ilişiklendiriliyor. Netzah Yehuda, İsrail’in bölgedeki askeri varlığının sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak