Altının rekor yükselişinin ardında Çin mi var?

bloomberg-yazdi-altinin-rekor-yukselisinin-ardindan-cin-mi-var-yygl

Altının bu yılki rekor yükselişi piyasa gözlemcilerini şaşırttı çünkü külçe altın, kendisini durdurması gereken rüzgarlara rağmen yükselişini sürdürdü.

Fiyatlar bu hafta gerilerken, bunun açıklaması Çin’de yatıyor olabilir. Ralliyi gizemli bir alıcının tetikleyip tetiklemediği konusunda haftalarca süren tartışmaların ardından, küresel altın piyasasının önde gelen isimleri, yeni itici gücün Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’ndaki (SHFE) hızlı hareket eden perakende yatırımcılardan oluşan kalabalık bir grup olduğu sonucuna varıyor.

SHFE birkaç hafta içinde sakin bir vadeli işlem merkezinden küresel altın piyasasının bağlantı noktasına dönüştü. Londra ve New York gibi rakip merkezlerde de faaliyetlerin arttığı görülürken, SHFE hacimlerinin düşük bir tabandan yükselişe geçmesi, yeni gelen Çinli yatırımcı grubunun fiyatların keskin bir şekilde yükselmesine yardımcı olduğuna dair ikna edici bir işaret sunuyor. Altın bu yıl yükseldi ve normal zamanlarda kazançları sınırlayacak büyük baskılar karşısında Mart başından itibaren ons başına 2 bin doları aştı. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşüreceğine dair beklentilerin azalmasıyla birlikte Hazine tahvillerinin getirisi arttı ve ABD doları yükseldi. Buna ek olarak, ikinci en büyük tüketici olan Hindistan’daki bir alıcı grevi, batılı fonların ilgisizliği ve borsa yatırım fonlarının net satışları vardı. Yine de SHFE hacimleri artmaya başladı ve fiyatlar yükseldi.

24 Nisan 2024 altın fiyatları

 

En olası alıcılar Çinli yatırımcılar

Credit Suisse ve Rothschilds & Sons‘da eski bir tüccar olan ve şu anda Metals Daily dergisini yöneten Ross Norman’a göre, “Bitcoin benzeri bir şekilde altını yönlendiren tek şey büyük spekülatif oyunlar” dedi. Norman, yüksek faizler ve doların gücü göz önüne alındığında, bunun ABD’deki sıcak paradan gelme olasılığının düşük olduğunu, bu nedenle en olası alıcıların Çinli yatırımcılar olacağını söyledi.

Çin’de altının bir tasarruf aracı olarak uzun bir geçmişi var ve ülke en büyük tüketici ve lider üretici konumunda. Bu geleneksel ilgi, yerel emlak ve hisse senedi piyasalarındaki çalkantılarla yeni bir canlılık kazandı ve ithalat sıkı bir şekilde kontrol edilmesine rağmen 2022 ve 2023 yıllarında artış gösterdi.

Satın alma çılgınlığı

Çin’de tüketiciler ve kurumsal yatırımcılar aylardır fiziki külçeleri kapışırken, Çin Halk Bankası da 17 aydır alımlarını sürdürüyor. Uluslararası fiyatların yükselmesine yardımcı olan bu iki güç, şimdi artan spekülatif taleple daha da güçlendi. Rakamlar teoriyi destekliyor. SHFE’deki ticaret patladı ve ortalama günlük hacim Nisan ayında önceki 12 aya kıyasla neredeyse üç katına çıktı. Fiyatlar bu hafta düşmeye başlamadan önce 15 Nisan’da yaklaşık bin 200 ton ile 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak