Çin’den güç alan Prada lüks savaşında önde

prada-milanoda-halka-aciliyor-YEzF

Pandemi sonrası yeniden açılan Çin’den aldığı destekle Prada’nın net geliri ilk çeyrekte yüzde 16 artarak 1,19 milyar euro’ya ulaştı. Gucci’nin sahibi olan Prada’nın Fransız rakibi Kering ise zayıf bir performans gösterdi.

Miu Miu’nun da sahibi olan İtalyan moda grubu Prada SpA’nın satışları artarken, şirketin rakiplerinden iyi performans göstermesi dikkat çekiyor.

Bloomberg’in haberine göre Prada, yaptığı açıklamada net gelirin ilk çeyrekte yüzde 16 artarak 1,19 milyar euroya (1,27 milyar dolar) yükseldiğini söyledi. Analistlerin beklentisi şirketin 1,17 milyar euroluk bir net gelir açıklayacağı yönündeydi.

Şirket Çin’in bundan bir sene önce tekrar açılmasının ardından özellikle Asya Pasifik bölgesinde yüksek performans gösterdi. Yönetim Kurulu Başkanı Patrizio Bertelli, bunun zorlu bir pazar ortamında faaliyet gösteren bir marka için sağlam bir performans olduğunu söyledi.

Markalar ve ürünler için yapılan aramalara ve sosyal medyadaki bahsetmelere bakılarak oluşturulan Lyst Index’te Prada ve Miu Miu ilk iki sırada yer aldı. Lyst, özellikle Miu Miu ve New Balance arasındaki popüler spor ayakkabı işbirliğine dikkat çekti.

Öte yandan; Prada’nın Fransız rakibi Kering, en büyük markası olan Gucci’nin kendisini daha seçkin bir segmentte yeniden konumlandırmaya çalıştığı dönemde zayıf bir performans gösterdi. Prada’nın hisseleri bu yıl Hong Kong’da yüzde 37 değer kazanırken, Kering’in hisseleri yaklaşık yüzde 19 değer kaybetti.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak