Petrol değer kaybetti

BRENT PETROL 5

Brent ham petrolü geçen hafta yüzde 2,5 değer kazandıktan sonra varil başına 89 doların altında işlem görürken, ABD ham petrolü 83 dolara geriledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bölgeye yapacağı ziyaret sırasında Gazze’de ateşkes sağlanmasına yönelik çabaları hızlandıracak. Beyaz Saray, İsrail’in endişelerini dinlemeyi ve İsrail’in Amerikalılarla buluşana kadar Refah’ı işgal etmeyi ertelemeyi kabul ettiğini söyledi.

Ham petrol bu yıl OPEC+’nın arz kesintileri ve dünya petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu’da artan gerilimler nedeniyle yükseldi. Bu arada, ABD para politikasına ilişkin değişen beklentiler talep görünümü üzerinde ağırlık yaratıyor ve yatırımcılar bu yılki faiz indirimi beklentilerini ölçmek için Çarşamba günkü Fed toplantısını takip edecekler.

ING Groep NV’nin Singapur emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Jeopolitik riskler önemli ölçüde azaldı” dedi.

Rusya, hafta sonu doğalgaz altyapısına ve diğer hedeflere yönelik Ukrayna’ya saldırdı. Kiev, Krasnodar bölgesindeki bir petrol rafinerisini hedef alan insansız hava araçlarıyla karşılık verirken, devlet haber ajansı Tass, Slavyansk fabrikasının yangın nedeniyle faaliyetlerini kısmen askıya aldığını bildirdi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak