Petrol, iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi

Brent petrol

Petrol, Orta Doğu’da olası bir ateşkese ilişkin tartışmaların ham petrolün risk primini azaltmasıyla neredeyse iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi..

Brent, Pazartesi günü yüzde 1,2 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 88 doların üzerinde işlem görürken ABD ham petrolü 83 doların altında işlem gördü. Müzakerelere aşina olan iki kaynağa göre, İsrail ile Hamas arasında rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin anlaşma konusunda uçurum son haftalarda daraldı.

Ham petrol, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından Nisan ortasında Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra dördüncü aylık kazancını elde etmeye hazırlanıyor. Orta Doğu ve Ukrayna’daki çatışmaların yanı sıra OPEC+’nın arz kısıntıları fiyatları artırıyor, ancak ABD para politikasına ilişkin belirsizlikler ve dizel de dahil olmak üzere ürün piyasalarındaki yüksek stoklar talep görünümü üzerinde baskı yaratıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, devam eden Ortadoğu ziyaretinde, Hamas militan grubunun liderlerini, İsrail’in ateşkes koşulları konusunda hızla bir karara varmaya çağırdı.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Uzlaşma beklentisiyle ham petrolde bir miktar gevşeme gördük, ancak son ateşkes hamlesinin sonucu belli olana kadar fiyatlar artık belirli bir aralıkta kalabilir. Anlaşma olması durumunda ham petrolün hızla 80 dolara doğru kaymasını bekliyorum” dedi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak