Minik adada adım atacak yer kalmadı

ian-badenhorst-1109522-unsplashcroppedweb_821631bb23140209ea99c8f810f75634

İtalya’nın en güzel turistik noktalarından biri olarak bilinen Capri özellikle de Covid-19 sonrası turizmin yeniden canlanmasıyla karşılayabileceği turistten çok daha fazlasını ağırlamaya çalışıyor. Bölgede yaşayanlar yükselen kiralardan dert yanarken, ek ücretler dahi turistleri durdurmaya yetmiyor.

Mavi denizleri, nefes kesen manzaraları ve koylarla dolu sahil şeridiyle ünlü Akdeniz adası Capri, Roma imparatorluğunun ilk yıllarından beri bir turist cenneti oldu. İmparatorların burayı kendi özel oyun alanları haline getirdiği en parlak döneminin aksine, Capri artık dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor, dar sokaklarını turistle dolduruyor, sıcak yaz aylarında plajları bloke ediyor.

Yoğun sezonda kayalık adaya günde 16 bin kadar turist akın ediyor ve 12 bin 900 sakini geride bırakıyor. Çoğu turist günübirlikçi olsa da, giderek daha fazla evin tatil amaçlı kiraya verilmesiyle geceleyenlerin sayısı artıyor ve bu da kendi sorunlarını beraberinde getiriyor.

Turist sayısını kaldıramayacak düzeye geldik

Yerel tüketiciler derneği başkanı Teodorico Boniello, “Capri turistler için bir yatakhane haline geliyor” dedi ve ekledi: “Başa çıkabileceğimizden daha fazla insan geliyor ve aileler kalacak yer bulamadıkları için kök salamıyor”

Capri, Avrupa’daki pek çok tatil merkezinin bir ortalaması gibi. Yerel halk geçimlerini ziyaretçilerden sağlıyor ancak kitlesel turizmin gelişi, mükemmel güzellikteki bu yerleri insan yığınlarına dönüştürme riski taşıyor.

Turistlerden ek ücret alma dönemi

Bazı İtalyan kasabaları ve adaları yavaş yavaş da olsa geri adım atmaya başlıyor. Geçtiğimiz hafta Venedik, yoğun dönemlerde ziyaretçiler için giriş ücreti uygulayan dünyadaki ilk şehir oldu. Floransa şehir merkezinde yeni tatil evleri açılmasını yasakladı ve İtalyan Rivierası’ndaki Cinque Terre parkı aşırı kalabalıkla mücadele etmek için popüler bir sahil patikasına erişim için 15 euro ücret almaya başladı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak