Öfke, 40 dakikalığına kalp krizi riskini artırıyor

dp5sof1t

Sağlıklı genç yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada geçmişte öfkelendikleri bir anın yeniden hatırlamaları istendi. Ardından bu kişilerin kan damarları üzerinde yapılan incelemede öfkelendikten sonra 40 dakika boyunca kalp krizi risklerinin arttığı keşfedildi.

Yapılan bir araştırmaya göre, geçmişinizde yaşadığınız tatsız bir olayı hatırlayıp sinirlendiğinizde bu durum 40 dakikalığına kalp krizi veya felç riskinizi artırabiliyor. Bilim insanları, öfke duygusunun kan damarlarının işlevini bozarak kan akışını ciddi bir tıbbi olaya yol açabilecek şekilde kısıtlayabileceğini tespit etti. New York’taki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, “bozulmuş kan damarı genişlemesi, artan hücre hasarı ve azalan hücre onarım kapasitesi” belirtileri aramak için kan damarlarını kaplayan hücreleri analiz etti.

280 katılımcıyla çalışan araştırmacılar, onları rastgele sekiz dakika sürecek dört çalışmaya atadılar. Birinde kendilerini kızdıran kişisel bir anıyı hatırlamaları, diğerinde bir endişe anını hatırlamaları, üçüncüsünde üzüntü hissi uyandırmak için tasarlanmış bir dizi iç karartıcı cümle okumaları ve dördüncüsünde duygusal olarak nötrlenmek için 100’e kadar saymaları istendi.

40’ıncı dakika kan damarlarında bozulmalar başladı
Görevin tamamlanmasının ardından hücre sağlığını değerlendirmek için 3, 40, 70 ve 100’üncü dakikalarda kan basıncı ve kan damarı genişlemesi ölçümleri için katılımcılardan kan örnekleri alındı.

Bulgular şöyle:

Öfkeye neden olan geçmiş olayları hatırlatan görevler, görevden sıfır ila 40 dakika sonra kan damarı genişlemesinde bir bozulmaya yol açtı. Bu bozulma 40’ncı dakikadan sonra artık mevcut değildi. Kaygı ve üzüntü duygusu görevlerini deneyimledikten sonra herhangi bir zaman noktasında katılımcıların kan damarı astarlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadı.

“Öfkenin kan damarı işlev bozukluğuna yol açtığını gördük”
Çalışmanın yazarlarından Daichi Shimbo “Bozulmuş vasküler fonksiyon, kalp krizi ve felç riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Öfkeli bir duygu uyandırmanın kan damarı işlev bozukluğuna yol açtığını gördük, ancak bu değişikliklere neyin neden olabileceğini henüz anlamış değiliz. Öfke ve kan damarı işlev bozukluğu arasındaki temel bağlantıların araştırılması, kardiyovasküler olay riski yüksek olan kişiler için etkili müdahale hedeflerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Gözlemsel çalışmalar, olumsuz duyguları kalp krizi veya diğer kardiyovasküler hastalık olaylarıyla ilişkilendirmiştir. İncelenen en yaygın olumsuz duygu öfke olup, kalp krizi riskiyle de bağlantılı olan kaygı ve üzüntü üzerine daha az çalışma bulunmaktadır” dedi.

Yaşlılar için durum belirsiz
Baylor College of Medicine’de tıp profesörü olan Glenn Levine “Bu çalışma, zihinsel sağlığın kardiyovasküler sağlığı etkileyebileceğine ve öfke veya stres gibi yoğun akut duygusal durumların kardiyovasküler olaylara yol açabileceğine dair artan kanıt tabanına güzel bir katkı sağlıyor” dedi.

Çalışmaya katılanların hepsi sağlıklıydı ve yaş ortalaması 26’ydı. Shimbo, sonuçların diğer sağlık sorunları olan ve büyük olasılıkla ilaç kullanan yaşlı yetişkinler için geçerli olup olmayacağının belirsiz olduğunu söyleyerek daha geniş bir katılımcı yelpazesi gerektiğini belirtti.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak