Petrol fiyatları ABD’nin planlarıyla toparlandı

Petrol

ABD’nin Stratejik Petrol Rezervini (SPR) yenilemek için ham petrol alımına başlayabileceğine dair spekülasyonların artmasıyla petrol fiyatları bugün bir yükseliş yaşadı. Bu gelişme, petrol fiyatlarının Çarşamba günü son yedi haftanın en düşük seviyesine inmesinin ardından geldi.

Düşüşte İsrail-Gazze ateşkesi beklentisi, ABD’nin faiz indirimlerine ilişkin belirsizlik ve genişleyen petrol stokları etkili oldu.

Temmuz teslim Brent ham petrolü 21 sent ya da %0,3’lük mütevazı bir artışla varil başına 83,65 dolara ulaştı. Benzer şekilde, Haziran teslim ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de art arda üç gün süren kayıpların ardından 22 sent ya da %0,3 artışla varil başına 79,22 dolara yükseldi.

Petrol fiyatlarındaki son destek kısmen, özellikle WTI’ın varil başına 79 doların altına düşmesi halinde ABD’nin stratejik rezervlerini artırmak için harekete geçebileceği yönündeki piyasa spekülasyonlarına bağlanıyor. Bu bilgi Nissan Securities’in bir iştiraki olan NS Trading’in başkanı Hiroyuki Kikukawa tarafından paylaşıldı.

ABD 2022 yılında acil durum petrol stokundan tarihi bir satış yaptı ve şimdi SPR’yi yeniden doldurmak için varil başına 79 $ veya altında petrol satın alma hedefi belirledi. ABD’de yaklaşan sürüş sezonu petrol talebini etkileyebileceğinden, Gazze çatışmasındaki potansiyel ateşkes de piyasa odağının değişmesinde rol oynuyor.

İsrail ve Hamas arasında Mısır’ın kolaylaştırıcılığında bir ateşkes anlaşması beklentileri artarken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde planlanan bir saldırıya devam etme kararlılığını belirtti. Bu tutum, ABD’nin muhalefetine ve Birleşmiş Milletler’in olası bir trajediye ilişkin uyarısına rağmen sürdürülmektedir.

Petrol piyasasındaki karmaşık tabloya ek olarak, ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ham petrol stoklarında önemli bir artış olduğunu bildirdi. Stoklar 26 Nisan’da sona eren hafta itibariyle 7,3 milyon varil artışla 460,9 milyon varile yükselirken, analistlerin beklentisi 1,1 milyon varillik düşüş yönündeydi. EIA bunun Haziran ayından bu yana görülen en yüksek ham petrol stok seviyesi olduğunun altını çizdi.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak