Ertuğruloğlu: Rumlar hangi planı kabul etti?

Ertuğruloğlu Cumhuriyet Meclisi

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Annan Planı döneminde Kopenhag’daki performansıyla gurur duyduğunu ve mesleki anlamda en anlamlı ve en şahsiyetli performansını yaptığını söyledi.

Kopenhag’a gelene kadar olayın bittiğini dile getiren Ertuğruloğlu, 60 Cumhuriyeti’nin değil yeni kurulacak Cumhuriyet’in üye olması önerisinde bulunduklarını ve bunun önemli olduğunu kaydetti.

Kopenhag’da değişecek bir durum olmadığını dile getiren Ertuğruloğlu, kendisinin planın müzakere edilmesini önerdiğini söyleyerek, önlerine konan planın müzakere edilmesine izin verilmediğini ve Kopenhag kriterlerine tamamen ters bir planın kabul edilmesinin istendiğini anlattı.

Bu konuların ciddi dezenformasyon kampanyası yürütülmesi için gündeme getirildiğini söyleyen Ertuğruloğlu, Rumları zorlayarak girilen ortaklığın sonucunda ne olduğunun unutulduğunu söyleyerek, Rumlara göre Kıbrıs Türkü’nün hiçbir zaman kendileriyle eşit olmadığını belirtti.

Kimlerle muhatap olduklarının görmezden gelinerek mecbur bırakacak bir politikayı savunmanın kendileri için asla kabul edilecek bir politika olmadığını dile getiren Ertuğruloğlu, Rumların elde ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ni cebe koydukları sürece Kıbrıslı Türklerle hiçbir ortaklığı istemediklerini belirtti.

“Rumlar hangi planı kabul ettiler” diyen Ertuğruloğlu, AB’nin Rum müracaatını asla gündeme almaması gerektiğini ve AB üyeliğini cebine koyan Rum tarafından ne yapmasının beklendiğini sordu.

“Tren bir kere yanlış istikamette giden bir trendi.” ifadelerini kullanan Ertuğruloğlu, uluslararası hukuku ihlal edenlerin kendilerine uluslararası hukuku gündeme getiremeyeceğini dile getirdi.

Bir üniter devleti yaratmaya çalışan Rum’un asla federasyon niyetinde olmadığını, bunu tartışmasının anlamsız olduğunu dile getiren Ertuğruloğlu, “Biz 40 yaşını geçmiş bir devlet sahibi bir halkız” dedi.

Doğru olduğuna inandığı bir davanın savunuculuğunu yaptığını dile getiren Ertuğruloğlu, tüm suçu Türk tarafına yükleyip treni kaçırmak söyleminin doğru olmadığını söyleyerek, “İyi ki binmedik. Hiç kimse bizi bu trene bindiremezdi” dedi.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak