CHP’den, MHP’ye 7 yıl sonra ilk ziyaret

aa-20240507-34487574-34487573-chp-g-bchp

CHP Lideri Özgür Özel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından bu kez MHP lideri Devlet Bahçeli’yle TBMM’de görüştü.

7 yılın ardından ilk kez CHP’den MHP’ye yapılan ziyaret, basına kapalı gerçekleşti. 45 dakikalık görüşmeye ilişkin CHP Lideri Özel, partisinin grup toplantısında açıklama yaptı.

İşte Özel tarihi zirve hakkında yaptığı açıklama:

  • Sayın Bahçeli’ye ve onun şahsında MHP’nin tüm üyelerine teşekkür ediyorum. Kendisiyle verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Hem ev sahipliği, hem fikir alışverişleri hem de kıymetli aktarımlar için kendisine teşekkür ediyorum.
  • Yapılan görüşmelerden sonra eğer ortak bir açıklama yoksa görüşme taraflardan kendi ifadelerini paylaşabilecekleri ancak verilen cevapları paylaşmayacakları bir anlayışla sürmelidir.
  • Erdoğan görüşmesi için ‘Efendim, görüşmede ne konuştunuz?’ Tutulan notlar partinin arşivine girmiştir. Benden sonra görev yapacak genel başkanlarımıza aktarılmak üzere muhafaza edilmiştir.
  • Kayıt dışı siyasete itiraz eden anlayışımızla tüm gurubumuzla paylaşılmıştır. Ancak biz neler söylediğimizi söyledikten sonra ne cevap aldığımızı söylemek bizim işimiz değildir. Ancak onu beklemek ve izlemek, beklenti içinde olmak bizim pozisyonumuzdur.
  • Sayın Bahçeli ile yaptığımız görüşmeden sonra sayın Bahçeli ‘Açıklama yapabilirsiniz’ demesine rağmen kendisini ayakta bekleterek açıklama yapmayı doğru bulmadım.
  • Ancak Sayın Bahçeli ile seçim sonuçlarını samimiyetle değerlendirdiğimiz, tebriklerini kabul ettiğimiz, bundan sonraki sürece dahil olarak da son derece yapıcı bir şekilde bunları değerlendirdiğimizi paylaşabilirim.
  • Dış politikada Filistin ve Kıbrıs başta olmak üzere dış politikayı hangi gözle gördüğümüzü paylaştık. Yurt dışında Türkiye’nin partisi olduğumuzun altını çizdim.
  • Kendisinin de daha önce seçimlerden önce paylaştığı gibi, 10 bin liralık emekli maaşıyla geçinmenin imkansızlığı noktasında görüşlerimizi ifade ettik. 
  • Asgari ücretin eridiğini, temmuzda zam yapılmamasının neden olacağı sıkıntıyı, temmuz zammının sadece küçük işletmelerin sırtına bırakılmayıp, bu konuda devletin yapması gerekenler konusunda her ikimizin de birer milletvekili genel başkan olarak üzerimize düşenleri hatırladık. 
  • 28  Şubat davasının mağdur tutuklularından, Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmamasından duyduğumuz endişeye kadar kendilerine görüşlerimizi ifade ettik. Kendilerinin olumlu katkılarını ve farklı düşündüğü noktaları not aldık

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak