İsviçre çakısı artık bıçaksız satılacak

silah-duzenlemelerinden-etkilendi-isvicre-cakisi-artik-bicaksiz-satilacak-7si6

İkonik İsviçre çakısının üreticisi Victorinox, bazı ülkelerdeki silah düzenlemeleri nedeniyle artık bıçaklı üretim yapmayacaklarını açıkladı. Bunun yerine çakıya, başka özellikler eklenecek.

Askerler ve hatta astronotlar tarafından yüzyılı aşkın süredir kullanılan ikonik İsviçre çakısı yakında bıçaksız olarak satışa sunulacak. İsviçre çakısını üreten Victorinox’un CEO’su Carl Elsener, Blick gazetesine verdiği demeçte dünya çapında silahlarla ilgili yapılan sıkı düzenlemelere yanıt vermeyi planladıklarını söyledi. Şirket bunun yerine, genellikle makas ve tirbuşon da içeren alete bisikletçiler için yeni araçlar ve başka işlevler eklemeyi planlıyor.

“Bıçak silah imajı yaratıyor”
Elsener, İngiltere’de ve Asya ülkelerinde bıçak taşımaya yalnızca iş veya açık hava etkinlikleri için izin veren yasalara atıfta bulunarak, “Dünyadaki şiddet olayları nedeniyle bıçaklarla ilgili düzenlemelerin artmasından endişe duyuyoruz. Bazı pazarlarda bıçak bir silah imajı yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Swissinfo’nun Aralık ayında bildirdiğine göre, geçen yıl Japonya’nın Osaka kentinde cebinde Victorinox marka çakı taşıyan bir kişi tehlikeli bir nesne taşıdığı gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. Habere göre, İsviçre’de 2016 yılında silah yönetmeliğinde yapılması önerilen küçük bir değişiklik, bir parlamento üyesinin “Ünlü İsviçre çakısı yasaklanacak mı?” diye sormasına yol açtı. Bloomberg News’a konuşan bir şirket sözcüsü Blick’in haberini doğrulayarak, “Çeşitli ülkelerde bıçaklara yönelik artan düzenlemeler şirket için büyük bir zorluk teşkil ediyor” dedi.

Yüzde 80’ini ihraç ediyor
Victorinox’un çakıları, Amerikan askerlerinin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra eve hatıra olarak getirmesiyle ünlendi. Şirket 1897’den beri İsviçre’de üretim yapıyor ve İsviçre ordusunun yanı sıra NASA’ya da alet tedarik ediyor. Victorinox, İsviçre’de ürettiği bıçak ve saatlerin yaklaşık yüzde 80’ini ihraç ediyor. CEO, İsviçre frangı karşısında fiyatları yüzde 9 arttırdıklarını ve gelecekte otomasyona daha fazla güvenmeyi planladıklarını söyledi.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak