Ruşen Karakaya: Onları bizden koparan bu katillerin peşinde olacağız

448096254_997639005697263_7183817162157622265_n

Adıyaman’da Grand İsias Otel davasının üçüncü duruşması bugün Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşiyor. Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği, Rehberler için Adalet Platformu ve diğer destekçilerin katılımıyla gerçekleşecek duruşma öncesi aileler basın mensupları hazır bulundu.

Duruşmada, ikinci dava sonrası okunan ara kararlarda mahkeme tarafından talep edilen yeni teknik raporun henüz dava dosyasına eklenmediği belirtildi. Mahkemenin 9 Eylül Üniversitesi’nden talep ettiği raporun bir an önce tamamlanması ve dava dosyasına eklenmesi bekleniyor. Aileler, önceki teknik raporlarda ortaya konulan gerçeklerin bu raporda da yer almasını ve nihai kararlara yol göstermesini talep ediyor.

Davada önemli bir gelişme olarak, savcılık iddianamesinde adı geçen kamu görevlilerinin de dava dosyasına dahil edilmesi yönündeki taleplerine Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu’nun olumlu yanıt verdiği belirtildi. Toplamda dört kamu görevlisi için soruşturma izni verildiği ve iki izne tabi olmayan sorumlu için gerekli işlemlerin başlatıldığı açıklandı. Aileler, bu kişilerin en ağır ceza ile yargılanmalarını bekliyor.

Ailelerin temsilcisi Ruşen Karakaya, “Kim olduğu belli olan bu katiller, yarattıkları usulsüz yapıda 72 canımızı bizden kopardı. Şampiyon Meleklerimizin ve rehber arkadaşlarımızın adaleti sağlanacak, onları bizden koparan bu katillerin peşinde olacağız. Suçlular olası kast suçu ile itham edilmelidir. Türkiye adaletine ve mahkeme heyetine güvenmek istiyoruz” dedi.

Karakaya, son olarak davanın emsal kararlar üreteceğine inandıklarını belirterek, “Hep yanımızda olan, kilometrelerce yoldan gelerek bize güç veren herkese, emekçi basın görevlilerine ve tüm dava arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Biz buradayız, son nefesimize kadar da bu davanın emsal kararlar üretmesi için mücadelemiz devam edecektir. Şampiyon Meleklerimize ve turist rehberlerimize verilmiş sözümüz var! İyi ki varsınız!” ifadelerini kullandı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak