Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz 10 Harika Mini Dizi

surukleyici-mini-dizi-onerileri

İzleme deneyimlerimizin tamamen değiştiği son yıllarda hayatımıza giren bir terim oldu “binge watching” yani seri izleme…

Sezonlarca sürmeyen, derdini çok daha kısa bölümlerle, çok daha yoğun biçimde anlatan mini diziler, dizi izlemeyi sevmeyenleri bile cezbedebilecek bir avantaja sahip.

İşte izleyip bitirebileceğiniz, beş bölüm ve altındaki 10 harika dizi!

When They See Us

When They See Us, 2019 tarihli bir Netflix orijinal yapımı. Gerçek olaylara dayanan ve toplam 4 bölümden oluşan dizi, işlemedikleri bir suçtan hapse giren beş gencin hikayesini anlatıyor. Etkileyici hikaye, sosyal adalet konusunda ihtiyaç duyulan bir bakış açısı sunarken güçlü ve inandırıcı performanslarla destekleniyor; Jharrel Jerome, buradaki performansıyla Emmy Ödülü kazandı.

Unorthodox

4 bölümlük bu mini dizi, “Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots” adlı anı kitabının yazarı Deborah Feldman’ın yolculuğuna dayanıyor. Hikaye, görücü usulü evliliğinden kaçan Esty adlı on dokuz yaşındaki Yahudi bir kadını takip ediyor. Ana akım bir platformda önemli bir hikayeyi anlatan Unorthodox, hem rahatsız edici hem de moral veren hareketli bir izleme deneyimi sunuyor.

Quiz

Matthew Macfadyen başrollü Quiz, Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında yaşanan gerçek bir skandalı anlatıyor. Üç bölümlük dizi, büyük ödülü kazanan bir adama hile yaptığı gerekçesiyle açılan davaları ve olayın iç yüzünü araştırıyor.

And Then There Were None

Agatha Christie’nin Türkçeye “On Küçük Zenci” olarak çevrilen kitabından uyarlanan 3 bölümlük And Then There Were None, Christie uyarlamasından bekleyebileceğiniz her şeyi veriyor: bir araya gelen yabancı insanlar, yüksek dozda gizem ve gerilim, herkesten şüphelenmenize neden olacak bir düşünce fırtınası. 1939 yılında, gizemli bir davet üzere izole bir adaya giden 10 yabancı gizemli bir şekilde teker teker ortadan kaybolmaya başlar…

A Very English Scandal

3 bölümden oluşan A Very English Scandal dizisi gerçek olaylara dayanıyor. Hugh Grant’ın İngiliz Liberal Parti lideri Jeremy Thorpe’u canlandırdığı dizi, İngiltere’de eşcinselliğin suç olduğu yıllarda yaşanan siyasi bir skandalı ele alıyor.

The Escape Artist

3 bölümlük bir gerilim dizisi olan The Escape Artist’te, David Tennant başrolde rol alıyor ve başarılı bir avukat olan Will Burton karakterini canlandırıyor. Burton, sanıkların önceden mahkum edildiği, umutsuz davalarda uzmanlaşmıştır ve hiç dava kaybetmemesiyle ünlüdür. Ancak korkunç bir cinayet davasındaki kötü şöhretli baş şüpheliyi beraat ettirdiğinde zekası beklenmedik sonuçlar doğurur.

Little Boy Blue

Tipik bir İngiliz suç draması olan 4 bölümlük Little Boy Blue, diğerlerinden farklı olarak duygusal bir ağırlık da taşıyor. Stephen Graham’ın oynadığı drama, 11 yaşındaki Rhys Jones adlı bir çocuğun gerçek cinayetini anlatıyor. İngliz suç dizilerinin başarısını sürdüren bu dizi, gerçek olaylara dayandığı için anlattığı her şey daha da vurucu…

The Salisbury Poisonings

2018 yılında İngiltere’de korku ve paniğe neden olan, hatta Rusya’yla diplomatik bir krize dönüşen novichok zehirlemelerini anlatan The Salisbury Poisonings toplam 4 bölümden oluşuyor. Anne-Marie Duff ve Rafe Spall’in başrollerde olduğu dizide toksik madde zehirlenmelerinin yerel halk üzerindeki yarattığı tahribat ve olayın ortaya çıkardığı çalkantılı durum anlatılıyor.

Ordeal By Innocence

Yine 3 bölümlük bir Agatha Chrstie uyarlaması olan Ordeal By Innocence, Londra’nın en zengin ailelerinden birinin malikanesinde işlenen bir cinayetin sonrasını anlatıyor. Cinayetin ardından ailenin üyesi Jack Argyle tutuklanmıştır ancak yıllar sonra çıkıp gelen gizemli bir doktor Jack’in suçlu olmadığını söyleyerek aileyi şok edince, asıl suçlunun kim olduğuna dair şüphe aileyi uçurumun eşiğine sürükler…

Chernobyl

2019’da HBO’da yayınlanan beş bölümlük tarihi bir drama olan “Chernobyl” 1986’da Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan büyük felaketi ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Bu felaketin kendisi iyi belgelenmiş tarihi bir olay olsa da dizi detaylara ve insanlara olan etkisine girerek etkileyici bir bakış açısı yakalıyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak